Úvodní stránka Tisk Mapa stránek RSS

Muzea a expozice

TÁBORSKÝ POKLAD

TÁBORSKÝ POKLAD


Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v nově otevřené expozici, ve které jsou vystaveny čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období. Mince spolu s dalšími předměty denní potřeby byly objeveny v jednom z táborských domů v historickém centru.

 
 

HUSITSKÉ MUZEUM

HUSITSKÉ MUZEUM


Přízemí původní městské radnice nabízí stěžejní muzejní prezentaci Husitského muzea v Táboře – expozici věnovanou husitství, která byla pro veřejnost zpřístupněna na podzim 2010. V deseti sálech se odehrává příběh husitství, vyprávěný různými „hlasy“ a obrazy. Návštěvníka provede od kořenů husitství až po vývoj historické paměti na husitství v 19. a 20. století.

 
 

MUZEUM ČOKOLÁDY A MARCIPÁNU

MUZEUM ČOKOLÁDY A MARCIPÁNU


Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře vám v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m, představí a zmapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek. Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů, k vidění budou i porcelánové či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19.stol., šlechtický salon či model pěstování kakaa v pralese. Druhá část muzea je pak věnována marcipánu a možnostem jeho zpracování.

 

SKŘÍTKOV

SKŘÍTKOV


Nová expozice pro nejmenší plná skřítků, lesních víl, zvířátek, bludiček, stromových lidí a mnoho dalšího.

 

 

 

STRAŠIDELNÉ PODZEMÍ

STRAŠIDELNÉ PODZEMÍ


V chodbách s tajemnou atmosférou, uvidíte mnoho strašidelných stvoření - např. alchymista a jeho dílna, bílá paní, kat, mumie a další. Vše je scénicky osvětleno a ozvučeno. Strašidelné podzemí Tábor - nachází se ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí - za kostelem.

 

 

MUZEUM LEGA

MUZEUM LEGA


Expozice je rozdělena na několik tématických okruhů, kde najdete stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito několik miliónů kostiček. Expozice je neustále rozšiřována a doplňována o další zajímavé a raritní kousky. Součástí expozice je i leaserová a světelná show věnovaná tématu Star Wars, která nadchne nejen malé návštěvníky.

 
 

Zahrady

BOTANICKÁ ZAHRADA

BOTANICKÁ ZAHRADA


Zajímavé místo k odpočinku i k poučení nabízí také botanická zahrada Střední zemědělské školy, která tvoří oázu klidu nedaleko nejrušnější části města. Ve sklenících a na záhonech zahrady se pěstuje přes 4 000 rostlin. Zahrada vznikla v roce 1866 a je druhou nejstarší v České republice. Turista může ve sklenících zahrady obdivovat teplomilnou flóru, v arboretu pak evropské a cizokrajné dřeviny. Hlavní výzkumný program představuje tzv. "hospodářský systém", orientovaný na užitkové plodiny využívané v minulosti před nástupem chemie zemědělství.

 

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA TÁBOR VĚTROVY

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA TÁBOR VĚTROVY

Největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílí se na návratu zubra do české přírody a naleznete zde jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický. Můžete si zde prohlédnout přes dvěstě zvířat, přičemž více než třetina z nich patří mezi chráněné druhy. 

Zoologická zahrada Tábor je ideálním místem pro rodiny s dětmi. V areálu j připraveno bezplatné parkování.

 

Architektonické památky

DĚKANSKÝ KOSTEL A VYHLÍDKOVÁ VĚŽ

DĚKANSKÝ KOSTEL A VYHLÍDKOVÁ VĚŽ


Na místě dnešního děkanského chrámu stával do poloviny 15. století dřevěný kostel, jenž připomínal dobovým zahraničním návštěvníkům spíš stodolu. Ke stavbě nové důstojnější svatyně se přistoupilo někdy koncem 15. století. Kolem roku 1512 dokončil interiér kostela v podobě síňového trojlodí se síťovou klenbou, nesenou osmibokými sloupy. Presbytář zaklenuje vzácná sklípková klenba. Budova chrámu tedy vznikala společně s radnicí v pozdně gotickém stylu.

 


POUTNÍ KOSTEL KLOKOTY

POUTNÍ KOSTEL KLOKOTY


Při pohledu z Kotnova na severozápad se před námi otevře malebná scenérie řeky Lužnice, jejíž proud se hlubokým zalesněným kaňonem ubírá směrem k Bechyni. Na vršku nad zákrutem řeky se skví impozantní stavba poutního chrámu v Klokotech. Byla založena kolem roku 1700 v místě bývalého gotického kostelíka a za přispění bohatých mecenášů z významných šlechtických rodů i z řad táborských obchodníků budována bezmála třicet let. Samotný kostel, jehož projekt si vzal za vzor patrně dílo jednoho z nejtalentovanějších architektů své doby, Jana Santiniho, se podařilo dokončit již v roce 1714.


DIVADLO OSKARA NEDBALA

DIVADLO OSKARA NEDBALA


Táborské divadlo dostalo jméno podle slavného rodáka Oskara Nedbala (1874-1930). Významný hudební skladatel, dirigent a virtuóz, člen slavného Českého kvarteta vystudoval v Táboře gymnázium a rád na město svých dětských a studentských let vzpomínal.

 

 

Výlety po okolí

BECHYNĚ LÁZEŇSKÉ MĚSTO

BECHYNĚ LÁZEŇSKÉ MĚSTO


Město, založené roku 1323 Janem Lucemburským, má částečně zachované opevnění z roku 1500 a vyznačuje se působivou polohou na ostrohu mezi Lužnicí a říčkou Smutnou. Na přelomu 15. a 16. století byla provedena přestavba hradu, která pokračovala i v dalších letech a změnila hrad na renesanční zámek.

  

 

ČERVENÁ LHOTA

ČERVENÁ LHOTA


Zámek Červená Lhota Pohádkový zámek Červená Lhota je jednou z nejromantičtějších památek jižních Čech. Patří mezi nejnavštěvovanější zámky v České Republice. "Vodní zámek" vyrostl na skále na malém ostrůvku uprostřed rybníka a je přístupný po kamenném mostě spojujícím hráz s ostrovem. V současné době je státní zámek Červená Lhota Národní kulturní památkou a je pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

 
 

CHÝNOVSKÉ JESKYNĚ

CHÝNOVSKÉ JESKYNĚ


Chýnovská jeskyně byla objevena v r. 1863 a je první turisticky zpřístupněnou jeskyní v Čechách. Díky své geologické stavbě patří mezi světové unikáty, u nás je jednou z největších svého druhu. Krápníková výzdoba je nahrazena vrstvami mramoru s amfibolity, které na stěnách vytvářejí tzv. oka a mají za následek jejich mnohobarevnost. Labyrintem chodeb protéká podzemní tok s pitnou vodou. Jeskyně je národní přírodní památkou. Veřejnosti je přístupný okruh dlouhý 220 m s nejnižším bodem na trase v hloubce 41 m.